EN

Yazılım, Teknoloji ve İnsan

Corona Virüsünün Teknolojiye Zararları

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Corona Virüsü

Malum son birkaç aydır dünya Corona virüsü denilen salgın ile çalkalanıyor. Bunun biyolojik bir savaş olduğundan tutun, ilahi bir olay olduğuna kadar pek çok spekülasyon ve komplo teorisini duymuşsunuzdur. Nasıl yayıldığı ya da ne şekilde ortaya çıktığı bizim konumuzun dışında aslında. Bilim adamları ve komplo teorisyenleri bu konuda çok fazla açıklamalar yapıyor ve yeterince bilgi oluşturuyor zaten. Bizim esas konumuz bu salgın hastalığın teknolojiye olan etkilerini incelemek. Evet bu bir biyolojik salgın olsa da bu virüsün teknoloji dünyasına deprem sonrası tsunami gibi bir etkisi olacağını ön görmek şaşırtıcı olmamalı.

Devamını Oku >

Netflix Nedir

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Netflix

Teknoloji hayatımızda bütün alışkanlıkları değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Kendi kültürünü oluşturan teknoloji, oluşturduğu bu yeni kültür içerisinde eksik olan yapıları yenilikçi geliştiriciler sayesinde gideriyor. İşte yemekten, eğlenceye , sağlıktan, ilişkilere kadar bütün yaşantımızı yeniden yapılandıran teknoloji dönemi televizyon izleme alışkanlıklarımıza da Netflix ile yeni bir boyut getiriyor. Gelin öncelikle Netflix nasıl kuruldu, neler yapıyor ve ülkemiz de durumu ney inceleyelim.

Devamını Oku >

Facebook Devri Kapanıyor Mu?

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Facebook

Kişisel bilgisayarların ülkemizde en üst seviyeye çıktığı yıllar, 56k internetin yerini 1Mbps hızlara çıkan, ismini açılımını bilmediğimiz adsl kavramı girdiği zamanlardı. Kameralı telefonların kendisini göstermeye başladığı ve daha aplikasyon kelimesinin Türkçemizde yerini almadığı zamanlar. Hatta telefon sektöründe aplikasyon kelimesi geçmiyordu o dönemler. Ülkemiz teknoloji konusunda bu gelişmeler ile tanışırken Amerika’da bir grup genç, bir web sitesi hazırlıyorlar, aslında kendinden önceki muadillerinden çok farkları yok. Misal o dönemler Yonja, MySpace gibi siteler çok popüler ve özellikle gençler çok sık kullanıyorlar.

Devamını Oku >

Uzay Teknolojileri

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Uzay

Uzay teknoloji denilince insanların akıllarına gelen ilk nokta. Gökyüzüne bakınca dahil insanın aklına ilk gelen şey uzay. Peki uzay teknolojileri günümüz teknolojisi ile birleştiğinde ne şekilde bir hal alıyor? Hangi teknolojiler kullanılıyor? Günümüz uzay teknolojileri ne durumda? Gelin hep birlikte dünyayı dışarıdan izleyelim.

Devamını Oku >

Geçmişten Günümüze Akıllı Telefonlar

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Akıllı Telefon

Telefonların akıllanması aslında bundan 26 yıl öncesine dayanmakta. O zamanlar gereksiz bir teknolojisi olarak görülen teknoloji 13 yıl önce Apple sayesinde herkes için vazgeçilmez bir parça oldu. Peki akıllı telefonları insanlar için bu denli özel kılan ney? Neden insanlar için önemli? Aslında bu sorular ihtiyaç olarak kısaca açıklansa da, insanlara cazip gelen bilgiye kolay erişim, ulaşılabilirlik ve ulaşmakta ki rahatlık şarj süreleri ve boyutlar gibi eski telefonlar için önemli olan ayrıntıları göz ardı etmemizi sağlıyor. Peki gelişimine göre akıllı telefonları ve sundukları avantajları bir nostalji tadında incelemeye ne dersiniz? Gelin hep birlikte hayatımız için köşe taşı olan markaları ve gelişmeleri kronolojik inceleyelim.

Devamını Oku >

Eşyaların İnterneti

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Internet

Teknoloji çok farklı bir ivme kazandı. Her yeni gün, yep yeni cihazların tanıtımı ile geçiyor. Artık yalnızca bilgisayarlar ya da telefonlar internete bağlanıp bilgi sunmuyor. Evler, arabalar, beyaz eşyalar hatta mobilyalar bile birbirleri ile iletişime geçip, bizlerin konforunu bir üst seviyeye taşımaya çalışıyor. İşte böyle bir zamanda tam bir teknoloji fanusu içerisinde ilginç teknolojik ürünleri inceleyeceğiz. Şimdi gelin birlikte, bu yaşayan teknolojik dünyanın ilginç ürünlerini inceleyelim.

Devamını Oku >

Eğitimde Teknoloji

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Eğitim

Teknoloji, insanlığın bir parçası olmuş ve daha da derine nüfuz ederek sağlıktan, eğitime hayatımızın her noktasında varlığını hissettiriyor. Teknolojinin en büyük özelliği hayatı kolaylaştırırken, daha fazla bilgiyi daha kolay ve efektif şekilde almamızı sağlaması. Böyle bir olgunun her noktada olduğu gibi eğitim sektöründe de olması yadsınamaz bir gerçektir. Eğitim Teknolojileri aynı zaman da teknoloji eğitimi anlamına geldiği için, geleceğin şekillenmesinde mecburiyet gerektirmektedir.

Devamını Oku >

Teknolojinin Enteresan Firmaları

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji, Boston Dynamics

İnternette, sosyal medyada hepimiz görmüşüzdür köpek şeklinde, gerçek bir canlı gibi hareketler yapan robotu. Bir de insansı bir robot var taklalar atıyor, itiyorlar, kakıyorlar bana mısın demiyor hedefine ilerliyor. İşte bu robotları geliştiren firma Boston Dynamics

isimli Amerikan firmasıdır. Peki bu firma ne gibi özelliklere sahiptir? Teknoloji dünyasına neler katmıştır? Bir bakalım neyin nesi bu Boston Dynamics.

Devamını Oku >

Sporda Teknoloji

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Spor, Teknoloji

Beden gücünün ve zekanın öne çıktığı, insanların medeniyete kavuşmasından beri kendilerini ve güçlerini ispat etmek için yarıştığı bir alandır spor. Günümüzde insanlar sağlıkları için hareketsiz ofis ortamlarında geçirdikleri zamana karşı vücudun ihtiyacı olan hareketi oluşturmak için yaptıkları hobi olsa bile, günümüz teknolojisi ile tam ve doğru spor yapma imkanı tanımaktadır. İster amatör olarak sağlık için yapın, isterseniz profesyonel bir sporcu olun teknoloji artık sporun kalbi olmuş durumda. Peki sporcu teknolojileri ve spora katkı sağlayan teknolojiler nelerdir gelin hep birlikte inceleyelim.

Devamını Oku >

Son Yıllarda Ortaya Çıkan Teknoloji

#Yazılım Firmaları, Yazılım Şirketleri, Codex, Teknoloji

Tuşlu telefonlara antik dönem kalıntısı yapıldığı günlerin içerisindeyiz. Piyasada bir iki markanın, birkaç senede bir çıkardığı modelleri almanın hayalini yaşadığımız günlerden, her saniye yeni ve akıl almaz teknolojilere sahip, birbirine çok benzeyen telefonların olduğu günlere geldik. Çok değil bundan 10 15 yıl önce hayal dahil edilemeyen teknolojiler, o kadar hızla ortaya çıkıp tüketiliyor ki, ne teknolojiye, ne de çıkan modellere yetişmek mümkün değil. Peki bu kadar teknoloji tüketiminin olduğu bu günlerde hangi telefon markaları ön plana çıkıyor? Hangi telefon markaları piyasayı belirliyor?

Devamını Oku >

Popüler Yazılar

Android mi iOS mi?

Deprem ve Teknoloji

Teknolojinin Günlük Hayatımızdaki Yeri